Odchovanec KAC Košice hráčom Juventusu Turín

23.03.2014 08:37

Odchovanec KAC Košice hráčom Juventusu Turín

 

hromada

Šport: futbal
Post: stredopoliar
Narodený: 25. mája 1996
Domovský klub: KAC Košice
Aktuálny klub: MFK Zemplín Michalovce
Výška: 181 cm
Reprezentácia: U16, U17
Charakteristika: stredopoliar, ktorý veľmi dobre rozumie hre, výborne rozohráva akcie, má nebezpečnú strelu a nikdy sa nezvdáva

 

Futbalové začiatky

Jakub Hromada sa s futbalom zoznámil vo veľmi mladom veku. Jeho začiatky sú spojené s klubom KAC Košice, kde prešiel prípravkou aj žiackymi kategóriami. Už v tomto období mal všetky predpoklady stať sa kvalitným hráčom. Medzi rovesníkmi vynikal hlave nasadením, citom pre hru, technikou, no i chladnokrvnosťou v zakončení. V sezóne 2008/2009 sa so žiackym tímom KAC Košice  (roč. narodenia 1994) prebojoval do 1. ligy, kde rok na to patril k najlepším hráčom svojho celku.

"Už od malička som bol presvedčený, že sa chcem venovať futbalu a pomohol mi v tom hlavne otec, ktorý ma prihlásil do futbalovej prípravky školského klubu KAC Jednota Košice. Mojim vzorom bol vždy Zinedine Zidane. Na moje pôsobenie v "KAC-ku" spomínam len v tom najlepšom. Všetci sme boli ako jedna veľká rodina a tréner bol naším otcom. Za najväčší úspech tohto klubu považujem, že sa nám podarilo postúpiť do 1. žiackej ligy."

 

MFK Zemplín Michalovce

Rodák z Košíc sa v otázke svojho ďalšieho pôsobenia rozhodoval medzi niekoľkými alternatívami, no rozhodol sa pre Michalovce, kde v súčasnosti pôsobí veľké množstvo mládežníckych reprezentantov. K tímu sa prvýkrát pripojil v lete 2011 a ako 15-ročný začal hrávať s tímom starších dorastencov. V sezóne nastupoval pomerne pravidelne, najviac vynechal kvôli reprezentačným povinnostiam, v konkurencii starších žiakov zaznamenal ďalší progres a výkonmi aj v dorasteneckej lige si vybojoval možnosť pôsobenia v zahraničí.

Po sezóne 2010/2011 bolo mojou prioritou urobiť krok dopredu v mojej kariére a rozhodli sme sa, že najlepším riešením budú Michalovce, čo sa aj potvrdilo. V lete som odišiel na prestup a podmienky v klube sú skvelé, vládne výborná atmosféra a vzťahy sú priateľské. Takisto tréningový proces je na veľmi vysokej úrovni. Už od letnej prípravy som sa stal súčasťou tímu starších dorastencov. Zo začiatku to bolo ťažšie ale postupne som si zvykol a momentálne mi nerobí problém nastupovať proti starším."

 

Reprezentácia

V reprezentácii si talentovaný Košičan odkrútil debut v kategórii do 15 rokov v stretnutí v Maďarsku. Rýchlo si vybojoval stabilnú pozíciu v tíme a časom prevzal aj rolu kapitána. Zahral si zápasy napríklad s kvalitnými súpermi z Holandska, Rakúska, či Poľska. V týchto súbojoch potvrdil veľký potenciál  a viacero z nich gólmi, či asistenciami rozhodol. Sezónu 2011/2012 začal v reprezentačnej 16-tke, s ktorou nastúpil proti Čechom, Talianom,  reprezentantom Čiernej Hory, zúčastnil sa aj turnaja v Belgicku. Odohral svoje prvé zápasy vo výbere trénera Pecka do 17 rokov, s ktorým absolvoval turnaj v španielskej La Mange.

"Za najvýznamnejšie podujatia považujem turnaje v Belgicku a na Ukrajine, ale hlavne turnaj v Španielsku za slovenskú 17-tku. Tiež sme odohrali dobré zápasy proti rovesníkom z Talianska a nemôžem zabudnúť ani na duel s Poľskom, ktorý sa odohral vo výbornej atmosfére. Jednoznačne najkrajším momentom v reprezentácii bol zápas proti Belgicku na spomínanom turnaji, kde sme domáce mužstvo zdolali 4:2 a podarilo sa mi dvakrát skórovať. Takisto musím spomenúť aj zápas proti výberu Českej republiky, keď sme v 12. minúte prehrávali 3:0 a nakoniec sa nám tento výsledok podarilo zvrátiť a skončilo to 4:3 v náš prospech. Reprezentácia krajiny pre mňa znamená veľkú zodpovednosť, pretože nereprezentujem ani klub, ani samého seba, ale náš národ. Nepoznám krajší pocit ako vybehnúť na ihrisko s dvojkrížom na hrudi. Nosiť kapitánske céčko na ruke je pre mňa veľká česť. Mal by som sa na ihrisku a aj mimo neho správať odlišne ako ostatní hráči, cítim väčšiu zodpovednosť a mal by som byť tým, ktorý dokáže mužstvo povzbudiť nie len pred, ale aj počas celého zápasu bez ohľadu na to, či sa darí, alebo nie."

autor: Jaroslav Maliňák